Soovitused

Mida teha, kui olete haigestunud?

Palavik

Palavik on organismi (kaitse)reaktsioon haigustekitaja vastu. Enamasti on palaviku põhjuseks erinevad ägedad haigused, kõige sagedamini viirushaigused.. Kehatemperatuuri tõusu korral kuni 38* piisab nii täiskasvanute kui laste puhul sagedasest ja suuremas koguses vedeliku tarbimisest, kui tavaliselt.. Sobivad jahedad kuni leiged joogid – jõhvikamorss, mineraalvesi, taimetee. Soovitav on katkestada füüsiline pingutus, eemalduda töö- või lastekollektiivist. Palavikus last ei maksa riietada ega katta liiga soojalt. Füüsikalist jahutamist, nagu "viinasokid" ja ülehõõrumised, ei tohi teha, kui lapsel on külmavärinad.

Kehatemperatuuri korral üle 38* võib lisaks ülaltoodule rakendada palavikku alandavaid ravimeid, mis peaks leiduma igas koduses apteegis. Neist levinuim on Paracetamol, mida doseeritakse vastavalt vanusele (vt. pakendis oleval juhend). Osade viirushaiguste korral võibki kõrge palavik kesta 3 -4, isegi kuni 6 päeva, misjärel haigus võtab suuna paranemisele. Antibiootikumiravi ei ole näidustatud viirusliku haiguse puhul, kuid kui tekib tekib komplikatsioon bakteriaalse infektsiooni näol, võib see olla vajalik. Täiskasvanute ja vanemate laste palavikuhaiguse puhul palume informeerida perearsti oma haigestumisest telefoni teel. Kui kirjeldate palavikuga kaasnevaid sümptoome, saab arst hinnata olukorra kiireloomulisust.

Kiirabi kutsumine täiskasvanule pole palaviku korral reeglina vajalik. Vaid juhtudel, kui lisaks kõrgele (üle 39*) palavikule esineb oksendamine, erakordselt tugev peavalu, nägemishäired või siis kõhu/seljavalu, soovitame pöörduda kiirabi poole.

Lapsele tuleb kutsuda kiirabi, kui kehatemperatuur tõuseb 39-40*-ni ja üle selle, esinevad krambid, laps on väga rahutu või siis ebatavaliselt loid, hingab raskelt või häälega, ei saa juua või oksendab.

Teistel juhtudel pöörduda perearsti vastuvõtule kui

palavik on alla 1-aastasel lapsel;
vanematel lastel, kui kaasuvad kõrvavalu, kõhuvalu, seljavalu
kui palavik täiskasvanul on esinenud 3-4 päeva

Kõhulahtisus

Kõhulahtisus Sageli kaasneb kõhulahtisusele ka oksendamine ja palavik. Levinuim põhjus on viirusinfektsioon. Haigustekitajate leviku takistamiseks on oluline sage kätepesu, toiduainete nõuetekohane säilitamine ja termiline töötlemine.

Toidumürgistuse korral on esiplaanil oksendamine. Kõhulahtisus ei pruugi olla väga väljendunud.

Esmane kodune ravivõte on vedelikukao asendamine – gaseerimata vesi või lahja taimetee, juua sageli ja väikestes kogustes. Apteekides on müügil spetsiaalne pulber ehk vajalike soolade segu, mida soovitatakse lahustatult suure vedelikukao puhul juua.

Käsimüügiravimitest võib kasutada bifidumbakterite segu (Linex forte, Erceflora plus või Enterol), meditsiinilist (aktiiv)sütt, mille kõige uuem ravimvorm on kapslite kujul. Toidu taas manustamist võib alustada kuivikutest, veega keedetud pudrust, vältides rasvaseid ja vürtsiseid lisandeid.

Kiiret arsti konsultatsiooni vajab oksendav ja kõhulahtisusega väikelaps.

Teistel juhtudel on oluline pöörduda:

kui esineb sage oksendamine, mistõttu vedelikku pole saadud juua üle 6 tunni vältel;
kui väljaheites esineb verd või oksemassid on kohvipruuni värvi;
kui kaasnevad südamevaevused;
esineb tugev kõhuvalu.

Seljavalu

Seljavalu Enamasti tekib äge alaselja- või kaelapiirkonna valu mingi lühi- või pikemaaegse ülekoormuse korral. Vahel takistab valu isegi voodist tõusmist. Reeglina aitab valu leevenemisele kaasa valuvaba asendi leidmine, venitusasendid (alaseljavalu korral) ja apteegi käsimüügist saadavad valuvaigistid (Ibuprofen või Paracetamol piisavas doosis). Valu ja lihaspinge möödub tavaliselt 1-2 nädalaga. Arstile tasub kindlasti helistada, kui alaseljavalu kiirgub puusa, jalga ja kaasnevad tundlikkusehäired (tuimus) ühes või mõlemas jäsemes.

Rindkerevalu

Rindkerevalu Ootamatult tekkiva rindkerevalu korral tuleb käituda olenevalt valu lokalisatsioonist ja iseloomust. Kiirabi tuleks kutsuda, kui tugev suruv, pigistav, ängistav valu tekib rinnaku taha, rindkere keskosasse, kiirgub vasakusse õlga, kätte, ei olene hingamisest ja liigutustest ja millele kaasneb nõrkustunne, külm higi. Eriti, kui on teada varasem südamehaigus.

Kui mistahes asukohas oleva rindkerevaluga kaasneb äge õhupuudus, nõrkus, veriköha, on samuti näidustatud kiire abi kutsumine.

Vähese kuni mõõduka intensiivsusega torkeline valu rinnakorvi külgmises või tagaosas, mida võimendab rindkere liikumine hingamisel, kehaasendi muutmisel või käte liigutamisel, on tavaliselt skeletisüsteemiga seostuv valu, mille põhjus võib olla taas ülekoormus, "vale" liigutus või magamisasend ja mis ei vaja erakorralist arstiabi. Siingi on abiks koormuse vähendamine, lihtsamad valuvaigistid ja valuvaba asendi leidmine.

Nohu

Nohu Äge nohu pole reeglina arsti poole pöördumise põhjuseks. Viirusliku nohu korral võib lühiajaliselt kasutada apteegi käsimüügis müüdavaid ninatilkasid või -spreisid. Siiski, pole nimetatud ravimvormide kasutamine õigustatud üle nädala, kuna need võivad põhjustada pöördumatuid muutusi nina limaskestas ja ninaverejooksu. Abistava ja nina limaskesta turset alandava vahendina tuleks kasutada müügilolevaid sobiva kontsentratsiooniga meresoolalahu sisaldavaid aerosoole või ninatilkasid, mis tagavad nina limaskesta niisutamise ja funktsiooni säilimise. Kui sekreet ninas on muutunud paksuks ja raskesti väljutatavaks, lisandub raskustunne otsmiku- või põskede piirkonnas ja esineb tõsine ninahingamise takistus, siis võib oletada, et põletik on levinud nina-kõrval-koobastesse ning vajab vastavat ravi.

Köha

Köha Viirushaigusega kaasneva köha lähtekoht asub enamasti ülemistes hingamisteedes (neel, kõri, hingetoru). Rohke vedelikutarvitamine soodustab sekreedi lisandumist ja sellega "kuiva" ja valuliku köha muutumist produktiivseks ehk lima (röga) väljutavaks. Käsimüügiravimitest on eelistatud looduslikud preparaadid või siis nõrgemad keemilise koostisega rögalahtistid. Enamasti muutub köha iseloom soovitud paranemise suunas 3-5 päevase ravimitarvitamise järel. Iga köha ei tähenda veel kopsupõletikku, kuid ühe- kuni paarinädalase köhimise korral tasuks siiski pöörduda perearsti vastuvõtule, välistamaks tõsist põletikulist haigust.

Kõrvavalu

Kõrvavalu korral väikelapsel on soovitav pöörduda perearsti vastuvõtule, kuid esmaseks ravivõtteks on valu vaigistamine Paracetamoli manustades. Kõrvakaebuste algfaasis võib kasutada koduseid soojendusvõtteid, kuid kui kõrvast voolab mingit eritist, siis soojaprotseduure teha ei tohi.Kaasagsete ravijuhiste põhjal ei kasutata paikseid ravivahendeid (nt." kõrvatilkasid"). Antibiootikumikuuri vajaduse määrab arst. Täiskasvanud patsient peaks kõrvavalu puhul arsti vastuvõtule pääsema 2-3 päeva jooksul.